You are here:  / Ahfa / Elektropolerowanie metali

Elektropolerowanie metali

post by related

related post

Elektropolerowanie metali (2)Elektropolerowanie metali to jedna z technik elektrochemicznej obróbki stali. To metoda wykończenia powierzchni, w której metal usuwany jest elektronicznie z powierzchni  przedmiotu metalowego i pozostawia metalurgicznie czystą powierzchnię metalu. Powoduje to zmniejszenie mikrochropowatości powierzchni, dzięki temu zapobiega przyleganiu osadu lub brudu i polepsza czyszczenie powierzchni.

Przebieg procesu obróbki

Elektropolerowanie polega na zanurzeniu przedmiotu w elektrolicie o określonym składzie chemicznym (anody) i przepuszczeniu prądu stałego (katody). W tym procesie zostają stępione ostre krawędzie detalu, również te w skali mikroskopowej. Zabieg jest niezwykle delikatny, a powierzchnia detalu ulega dodatkowemu utwardzeniu.

Co daje elektropolerowanie

Ta metoda wpływa na trwałość metalu i zabezpiecza go przed korozją. Powierzchnia po obrobieniu zostaje wygładzona, nabłyszczona i nabiera estetycznego wyglądu. Tę technikę stosuje się, tam gdzie powierzchnia ma być wolna od zanieczyszczeń np. w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmacji, czy nuklearnym.

Zobacz także nasze pozostałe artykuły:

Elektropolerowanie metali
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)